Neznámý viník nebo nepojištěné vozidlo – kdo zaplatí škodu při nehodě se zraněním

Ostatní náhrady, Úmrtí, Ušlý výdělek, Zranění a trvalé následky

Pro každé motorové vozidlo platí zákonná povinnost sjednat si u pojišťovny povinné ručení, které představuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích. Pokud dojde k dopravní nehodě, hradí se z povinného ručení viníka všechny škody, které byly způsobeny na zdraví i majetku poškozeného.

Každý z nás už slyšel o případech, kdy viník od nehody ujel nebo neměl v době dopravní nehody uzavřené platné povinné ručení. V následujícím článku se dozvíte, u koho v takové situaci žádat o odškodnění a jak postupovat.

Často se na mě obrací poškození, kteří se stali obětí dopravní nehody a neví si rady s odškodněním za zranění z důvodu, že buď není možné identifikovat viníka (z místa nehody bezprostředně po ní ujel), nebo je sice viník známý, ale Policie ČR zjistila, že v okamžiku nehody neměl sjednané povinné ručení. Příčin pro nesjednání povinného ručení přitom může být více, nejčastěji však půjde o situaci, kdy povinné ručení v období před předmětnou nehodou skončilo a provozovatel vozidla ho neobnovil.  

Další situací může být způsobení dopravní nehody vozidlem, které má sjednané povinné ručení u pojišťovny v jiném státě a tato pojišťovna nemá na území České republiky svého škodního zástupce.

Pro tyto případy je možné se obrátit na Českou kancelář pojistitelů (ČKP), která z garančního fondu hradí odškodnění obětem dopravních nehod.

Doporučení: Zda má viník nehody platné povinné ručení zjistíte s pomocí jeho SPZ na webových stránkách ČKP.

Vzhledem k tomu, že Česká kancelář pojistitelů ve výše uvedených případech vystupuje v podstatě jako odpovědnostní pojistitel, je postup při vymáhání odškodnění újmy na zdraví obdobný jako v situaci, kdy byste se ve standardní situaci obraceli přímo na pojišťovnu viníka.

Pokud při dopravní nehodě utrpíte zranění, mějte je na paměti, že je vždy zapotřebí, aby byla k nehodě přivolána Policie ČR. Šetření policejním orgánem je nezbytné pro další jednání s ČKP.

Požádejte Policii ČR o vydání prvotního záznamu, tedy protokolu o nehodě nebo potvrzení o účasti na dopravní nehodě. Z tohoto záznamu je možné mimo jiné zjistit například SPZ vozidla, není-li viník nehody neznámý.

I v případě, kdy nejste z místa nehody převezeni zdravotnickou záchrannou službou, navštivte co nejdříve lékaře, ideálně hned v den nehody. Vyžádejte si veškeré lékařské zprávy, včetně všech specializovaných vyšetření (CT, RTG, MR, USG atd.).  Pozdní vyhledání lékařské pomoci může zkomplikovat řešení odškodnění.

Pořiďte fotodokumentaci zranění, zejména jizvy, popáleniny, odřeniny či pohmožděniny.

Doporučení: Průběžně kontrolujte informace uvedené v lékařských zprávách, zejména o subjektivních obtížích a požádejte případně o jejich úpravu. Můžete tak předejít případným problémům při řešení odškodnění.

Vyhledejte specializovaného advokáta, který vám pomůže s dalšími kroky nezbytnými pro úspěšné vymožení odškodnění.

Zkušený advokát pro vás zajistí ohodnocení bolestného (a v budoucnu i ohodnocení trvalých následků) znalcem z oboru zdravotnictví. Stanovení výše nemajetkové újmy znalcem bývá v podstatě vždy vyšší než ošetřujícím lékařem na formuláři pojišťovny.

Doporučení: Nenechávejte ohodnocení bolestného a trvalých následků na lékaři pojišťovny ani na vašem ošetřujícím lékaři. Takto provedené ohodnocení bývá často podhodnoceno.

Advokát s vámi shromáždí veškeré potřebné dokumenty a informace a vyčíslí jednotlivé nároky na základě aktuální praxe.

Právní zástupce vás zastoupení v trestním řízení, při jednání s viníkem a vymůže pro vás adekvátní odškodnění.

V případě, že jste při dopravní nehodě utrpěli újmu na zdraví, obvykle se bude jednat zejména o tyto náhrady:

  • odškodnění za doposud vytrpěnou bolest
  • ušlý výdělek
  • účelně vynaložené náklady léčení
  • cestovné k lékařům
  • náklady péče o nesoběstačnou osobu
  • ztížení společenského uplatnění
  • v některých situacích je možné dále požadovat například další nemajetkovou újmu či škodu na věcech

Více o odškodnění újmy na zdraví se dozvíte například v tomto článku.

Pokud vám při nehodě zemřela blízká osoba, jedná se obvykle o tyto náhrady:

  • duševní útrapy
  • náklady pohřbu
  • náklady na výživu pozůstalých

Podrobnosti o odškodnění pozůstalých naleznete například v tomto článku.

Kdo zaplatí škodu při dopravní nehodě se zraněním je tedy zodpovězeno. Komplikovanější bude zajištění maximálního odškodnění. Poskytuji komplexní právní pomoc pro oběti autonehod se zraněním. Nejprve vám poskytnu konzultaci a posouzení případu zdarma. Můžete se tedy na mě nezávazně obrátit.

Přečtěte si také více o tom, jaké služby vám mohu poskytnout a za jakých podmínek.

Jak spolupráce probíhá

  • Konzultace

    Využijte bezplatnou konzultaci a sdělte mi bližší okolnosti vaší nehody

  • Vyhodnocení

    Obdržené dokumenty zdarma zhodnotím a sdělím vám, na co máte nárok

  • Zastoupení

    Zajistím ohodnocení újmy na zdraví a zastoupím vás v jednání s pojišťovnou či viníkem

  • Odškodnění

    Získám pro vás maximální možné odškodnění a odměnu si nárokuji až z vymožené částky

Mohlo by vás zajímat

Zobrazit další články