Kdo, kdy a kde může žádat o odškodnění zranění po nehodě?

Ostatní náhrady, Ušlý výdělek, Zranění a trvalé následky

Zranění je častým následkem dopravních nehod. I přes to si poškození mnohdy neví rady, jak při řešení odškodnění postupovat. V následujícím článku se dozvíte, kdo, kdy a kde může o odškodnění újmy na zdraví žádat a o jaké náhrady se obvykle jedná.

Kdo má nárok na odškodnění

Žádat o odškodnění za zranění může účastník dopravní nehody, kterou způsobila jiná osoba, tedy účastník nezaviněné nehody.

Typicky se jedná o následující osoby:

  • řidič či spolujezdec vozidla
  • řidič či spolujezdec motocyklu
  • chodec sražený na přechodu pro chodce či jiném místě (např. na tramvajovém ostrůvku)
  • cyklista
  • cestující v MHD

Nárok na odškodnění má ale i spolujezdec vozidla, které způsobilo dopravní nehodu.

Kde můžete žádat o odškodnění

Nabízí se dvě varianty, u koho lze o odškodnění žádat. První možností je viník nehody a druhou pojišťovna, u které bylo vozidlo viníka v době nehody pojištěné.

Z řady praktických důvodů lze doporučit řešení odškodnění dopravní nehody prostřednictvím povinného ručení vozidla. Hlavním důvodem je rychlost dosažení finanční kompenzace a solventnost pojišťoven.

I v případě, kdy se poškozený obrátí na viníka nehody, ten podklady s největší pravděpodobností předá k řešení své pojišťovně a tím se vymožení odškodnění může značně prodloužit.

Po viníkovi lze uplatňovat odškodnění i v rámci trestního řízení. Tento postup doporučuji z důvodu, aby vám jako poškozenému byla zachována procesní práva v řízení proti viníkovi, a to například nahlížení a prostudování trestního spisu, účast na úkonech jako je výslech obviněného nebo jednání před trestním soudem.

Důležité však je, že nelze získat odškodnění za jednu náhradu dvakrát, tedy od viníka a současně od pojišťovny. Obvyklou praxí tak je, že nakonec odškodnění újmy na zdraví stejně hradí odpovědnostní pojistitel.

Jaké náhrady můžete obvykle požadovat

Bolestné – Nejčastější náhradou, kterou lze následkem dopravní nehody řešit, je bolestné za dosud vytrpěná zranění. Bolestné ohodnocuje buď ošetřující lékař na formuláři pojišťovny, případně specializovaný znalec z oboru zdravotnictví.

Ztráta na výdělku – Pro utrpěná zranění se poškozený často ocitne v situaci, kdy nemůže dočasně či trvale vykonávat stávající zaměstnání. Ať už jde o zaměstnance či OSVČ, poškozený má nárok na náhradu ušlého výdělku, který se následkem dopravní nehody snížil.

Náklady spojené s léčením – Poškozený může také žádat o náklady spojené s péčí o jeho zdraví, mezi které typicky patří cestovné do zdravotnických zařízení, náklady za léky, zdravotnické pomůcky a některé zdravotní úkony jako rehabilitace či fyzioterapie, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Trvalé následky – Pokud zdravotní následky přetrvávají, lze požadovat odškodnění za ztížení společenského uplatnění, které má za cíl adekvátně nahradit budoucí omezení v životě poškozeného. Zohledňuje se tak rozdíl v kvalitě života poškozeného před dopravní nehodu a po ní. Ohodnocení trvalých následků může provést také ošetřující lékař, což však nedoporučuji. Abyste dosáhli adekvátního odškodnění ztížení společenského uplatnění, doporučuji ohodnocení specializovaným a zkušeným znalcem, který této problematice rozumí. Znalecké ohodnocení újmy na zdraví je tak nejlepším podkladem pro úspěšné vymožení odškodnění.

Kdy o odškodnění zranění žádat

Lze jedině doporučit neodkládat vymáhání odškodnění. Pro každou náhradu ale platí trochu jiná pravidla pro to, kdy nejdříve je možné o ně žádat.

Bolestné lze ohodnotit a uplatňovat v podstatě ihned po dopravní nehodě. V případě závažnějších zraněních po podstoupených operacích.

Pro ušlý výdělek zpravidla platí, že se nahrazuje až po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Pokud neschopnost k práci trvá dlouhé měsíce či dokonce více než rok, je možné v mezidobí žádat alespoň o zálohové plnění.

Náklady spojené s léčením lze požadovat po jejich vynaložení. Doporučuji však neuplatňovat každou cestu do zdravotnického zařízení či náklad za léky zvlášť, ale shromažďovat je a uplatňovat za určitá období dohromady. Předejdete tak zahlcení likvidátora řešením jednotlivých dílčích nákladů.

Ztížení společenského uplatnění lze ohodnotit a požadovat nejdříve jeden rok od dopravní nehody, je-li zdravotní stav již ustálen. Vyžaduje-li váš zdravotní stav opakované operační zákroky, k ustálení zdravotního stavu dojde pravděpodobně později.

Nezapomeňte, že dopravní nehoda s sebou přináší řadu nepříjemných a složitých situací, na které nemusíte být sami. Stanete-li se účastníkem nehody, kontaktujte mě a já vám pomohu s celým procesem jak před orgány činnými v trestním řízení, tak při vymáhání odškodnění po pojišťovně. Máte právo na spravedlnost a získání maximální finanční kompenzace.

Jak spolupráce probíhá

  • Konzultace

    Využijte bezplatnou konzultaci a sdělte mi bližší okolnosti vaší nehody

  • Vyhodnocení

    Obdržené dokumenty zdarma zhodnotím a sdělím vám, na co máte nárok

  • Zastoupení

    Zajistím ohodnocení újmy na zdraví a zastoupím vás v jednání s pojišťovnou či viníkem

  • Odškodnění

    Získám pro vás maximální možné odškodnění a odměnu si nárokuji až z vymožené částky

Mohlo by vás zajímat

Zobrazit další články