Odškodnění pro pozůstalé po dopravní nehodě v roce 2025

Úmrtí

Úmrtí bohužel bývá negativním důsledkem provozu na pozemních komunikacích. Každoročně na silnicích uhasne život stovek lidí, v roce 2023 na českých silnicích zemřelo následkem dopravních nehod 455 osob. Ztráta blízké osoby při autonehodě je situací, ve které se nechce ocitnout nikdo z nás. Pokud však k této tragické události dojde, je důležité vědět, jak správně postupovat a vymoci maximální odškodnění za duševní útrapy a další náhrady, na které máte jako pozůstalá osoba po oběti nehody nárok. V tomto článku se dozvíte vše potřebné.

Účast v trestním řízení

První, s čím se budete jako pozůstalí potýkat, je trestní řízení, které se vede téměř u každé smrtelné dopravní nehody. Jeho účelem je objasnění skutkového stavu, tedy za jakých okolností k dopravní nehodě došlo a toho, kdo za nehodu odpovídá.

Vzhledem k tomu, že určení viny je zásadní skutečností pro úspěšné vymáhání odškodnění, doporučuji už v počátcích vyhledat odbornou právní pomoc. Každý poškozený má nárok na právní zastoupení zmocněncem. Zkušený advokát se za vás bude účastnit všech potřebných úkonů u policejního orgánu a trestního soudu, čímž dohlédne na zákonnost vedeného trestního řízení.

Aktivní účast poškozeného nebo jeho právního zástupce může také hrát roli při stanovení odpovědnosti za nehodu. Pokud dojde ke stanovení spoluviny zesnulého na dopravní nehodě, snižuje se pak o tuto spoluodpovědnost výše odškodnění pro pozůstalé. To znamená, že je-li určena spoluodpovědnost zesnulého ve výši 30 %, zesnulí mají nárok na odškodnění pouze ve výši 70 %.

Průběh a výsledek trestního řízení je tak klíčový pro vymáhání odškodnění u pojišťovny, proto nedoporučuji vyčkávat na konec trestního řízení, ale obrátit se na specializovaného advokáta ideálně co nejdříve.

Kde odškodnění požadovat

Odškodnění související se ztrátou osoby blízké v důsledku dopravní nehody můžete žádat buď po
viníkovi přímo v trestním řízení, nebo po pojišťovně vozidla, kterým byla nehoda způsobena.

Vhodnější je odškodnění vymáhat spíše z povinného ručení vozidla. Viník nehody totiž často nedisponuje tolika finančními prostředky, aby vám byl schopen požadované odškodnění uhradit. Také je běžnou praxí, že trestní soud odškodnění pro pozůstalé nepřizná a odkáže je se svým nárokem do civilního řízení.

Nejlepší způsob vymáhání odškodnění pro pozůstalé tak je mimosoudní dohoda s pojišťovnou. Pokud pojišťovna odmítne hradit požadované odškodnění nebo odškodnění výrazně krátí, je možné se buď připojit s náhradou škody do trestního řízení vůči viníkovi nebo proti pojišťovně podat civilní žalobu.

Důležité je, že nelze vymoci odškodnění dvakrát, tedy jak od viníka a současně i od pojišťovny.

Jaké náhrady mohou pozůstalí požadovat

Poškození mohou v případě úmrtí osoby blízké následkem nezaviněné nehody žádat o odškodnění. Primární a nejvyšší náhradu obvykle představuje odškodnění duševních útrap, o které se dozvíte v následující části článku.

Dalšími náhradami mohou být:

  • Náklady pohřbu mohou požadovat pozůstalí, kteří uhradili náklady za pohřeb, jako například náklady za zhotovení pomníku nebo desky, náklady účtované pohřebním ústavem, výlohy za květinovou nebo smuteční hostinu. Obvykle není možné požadovat veškeré náklady pohřbu, ale pouze ty, které jsou považovány za přiměřené.
  • Náklady na výživu pozůstalých mohou v určitých případech požadovat nezaopatřené děti, manžel či partner, kteří byli na zesnulém finančně závislí. Jde o komplikovanou náhradu, jejíž oprávněnost a výše se složitě prokazuje.  Účelem tzv. pozůstalostní renty by mělo být pokrytí životních potřeb pozůstalých, které by za běžných okolností zajišťoval zesnulý.

O jednotlivých náhradách a jejich prokazování se můžete dočíst například v tomto článku.

Duševní útrapy pozůstalých osob

Nejdůležitější náhradou, kterou mohou pozůstalí uplatňovat, je odškodnění za duševní útrapy. Náhrada duševních útrap je jednorázové odškodnění nemajetkové újmy.  Jedná se o kompenzaci emocionálního a psychického utrpení, které jako pozůstalí prožíváte v důsledku ztráty blízké osoby po nezaviněné smrtelné nehodě.

Kdo může žádat o duševní útrapy

Pokud není zemřelý určen jako výlučný viník nehody, odškodnění za duševní útrapy mohou požadovat zejména jeho nejbližší rodinní příslušníci:

  • manžel či manželka, partner či partnerka
  • zletilé i nezletilé děti
  • rodiče, sourozenci, vnuci a prarodiče;
  • případně i jiná osoba, která byla se zesnulým v blízkém osobním vztahu, pokud prokáže, že smrt dotyčného pro ni představuje hluboké duševní útrapy

Výše duševních útrap v roce 2025

Přiznaná výše odškodnění se odvíjí od prokázání intenzity vztahu pozůstalého se zesnulým a způsobených psychických útrap. K prokázání nároku se předkládá řada důkazů, jako například rodné či oddací listy, čestné prohlášení obsahující popis vztahu a dopadů do psychické sféry pozůstalého nebo pozitivně posloužit může i rodinná fotodokumentace.

Obecně platí, že na nejvyšší odškodnění mají právo manžel či partner, děti a rodiče. Výše finanční kompenzace se v roce 2025 pohybuje přibližně od 600 000 Kč do 1 200 000 Kč pro každou osobu blízkou. Odškodnění se však může zvýšit či snížit s ohledem na konkrétní okolnosti případu.

Vzdálenější rodinní příslušníci jako například vnuci či prarodiče mohou o odškodnění žádat také. Přiznávané odškodnění se ale pohybuje v nižších částkách oproti částkám přiznávaným pro nejbližší příbuzné.

Informace o postupu při vymáhání maximálního odškodnění naleznete na této stránce.

Specializovaná právní pomoc

Abyste dosáhli maximálního odškodnění, potřebujete na své straně empatického a specializovaného advokáta, který má se smrtelnými nehodami rozsáhlé zkušenosti. Jako advokátka se dlouhodobě specializuji na zastupování poškozených při dopravních nehodách, a to nejen v trestním řízení, ale i při vymáhání odškodnění nemajetkové újmy. V případě, že jste následkem nehody přišly o osobu blízkou, neváhejte mě kontaktovat.

Jak spolupráce probíhá

  • Konzultace

    Využijte bezplatnou konzultaci a sdělte mi bližší okolnosti vaší nehody

  • Vyhodnocení

    Obdržené dokumenty zdarma zhodnotím a sdělím vám, na co máte nárok

  • Zastoupení

    Zajistím ohodnocení újmy na zdraví a zastoupím vás v jednání s pojišťovnou či viníkem

  • Odškodnění

    Získám pro vás maximální možné odškodnění a odměnu si nárokuji až z vymožené částky

Mohlo by vás zajímat

Zobrazit další články